Facebook

Google Plus

Niedziela, 27 Maja 2018 | 23:06:59

poniedziałek, 13 kwiecień 2015 11:31

Czy warto odwiedzać muzea w ramach lekcji historii i sztuki?

Napisane przez  Ola Szymańska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czy warto odwiedzać muzea w ramach lekcji historii i sztuki? fot. Jeffrey/flickr

Interaktywne lekcje, praca nie tylko w podręcznikiem – to coś co bez wątpienia zachęci uczniów do zapoznania się z tematem. To też okazja na przekonanie ich by skupili swoją uwagę na czymś więcej poza matematyką, czy pracą z lekturą na lekcji języka polskiego. Dlatego tutaj pada znaczące pytanie – czy i kiedy zabierać uczniów w ramach lekcji do muzeum, czy galerii sztuki?

Muzeum, galeria sztuki, wernisaż – czy Twoje dziecko kiedykolwiek poprosiło Ciebie, jako rodzica, abyście wspólnie odwiedzili takie miejsce? Jeżeli odpowiedź jest negatywna, należy zastanowić się czemu tak się dzieje? Być może najmłodsi nie są do końca świadomi historii naszego pięknego kraju, nie wiedzą co się działo podczas II Wojny Światowej, powstaniach ludowych, jak zmieniała się sztuka na podstawie tego, co nas dotykało. Ale skąd mają czerpać takie informacje, skoro na lekcji sztuki, czy historii słuchają nauczyciela i w ciemno uczą się dat na pamięć, nie wiedząc co tak naprawdę znaczą.

Czas wyjść ze szkoły!

Jak zachęcić dzieci historią Polski? Jej dziedzictwem? Bez wątpienia możemy się pochwalić bardzo bogatymi dziejami, których po części zazdroszczą nam inne państwa, zazdroszczą nam patriotyzmu i walki o wolność. Jednak uczniowie tego nie wiedzą, bo nie widzieli tego, nie dotknęli, nie doświadczyli. Słuchając dużo się nie nauczą – pokolenie XXI wieku jest zasypywane cyfrowymi wiadomościami, nadmiarem niepotrzebnych informacji. Dlatego też, by cofnęli się, doświadczyli prawdziwych emocji, powinni zobaczyć dowody.

Te dowody są dostępne na wyciągnięcie ręki – muzea, galerie sztuki. Tam znajdują się eksponaty, bronie, mundury, bezcenne zbiory, które pozwolą dowiedzieć się uczniom co tak naprawdę działo się przed latami. Jest to najlepsza lekcja historii, ponieważ emocje towarzyszące podczas oglądania kolejnych elementów z dużej układanki pomogą im zobaczyć cały obraz sytuacji.

Lekcja historii na żywo

Niektóre muzea proponują seanse filmowe, w których prezentowane są zdjęcia, klatki filmowe, które uchowały się do dnia dzisiejszego. W ten sposób młodzi Polacy zobaczą jak zmieniała się Warszawa, Poznań, Wrocław czy inne miasta w naszym kraju. Ogrom zniszczeń po wojnie oraz to, jak odbudowaliśmy potęgę w zaledwie pół wieku. Taka lekcja to nie tylko lekcja historii, ale i patriotyzmu. Być może jeżeli w szkole nauczyciel nie zaproponuje takich „wycieczek” w ramach materiału dydaktycznego, to może sam – jako rodzic, zabierzesz swoje dziecko i pokażesz coś więcej niż daty i regułki oraz pojęcia?

Ola Szymańska

Dodaj komentarz


Czytany 1687 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 kwiecień 2015 11:38