Facebook

Google Plus

Niedziela, 27 Maja 2018 | 23:13:18

czwartek, 09 kwiecień 2015 10:24

Nauka indywidualna czy w grupie – co lepiej działa na ucznia?

Napisane przez  Ola Szymańska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nauka indywidualna czy w grupie – co lepiej działa na ucznia? sxc.hu

Coraz częściej rodzice wybierają indywidualny tryb nauki dla swoich dzieci, twierdząc, że taka droga jest najlepsza dla ich edukacji. Ale czy rzeczywiście warto rezygnować z pracy zespołowej i uczyć się w cztery oczy? W tym artykule będziemy rozważać na temat zalet, a także wad nauki indywidualnej oraz tej w grupie rówieśników.

Rodzice najchętniej wybraliby dla swoich dzieci szkoły, w których klasy mają małą liczbę uczniów. W ten sposób nauczyciel ma okazję zapoznać się z każdym żakiem, sprawdzić predyspozycje, poświęcić wymaganą ilość czasu do nauki czy zachęcić do rozwijania wyjątkowych zdolności. Ale czy w takim razie praca w dużej grupie jest skazana na porażkę naszego dziecka w późniejszych latach.

Nauka zaangażowania oraz wyrażania własnego zdania

Zarówno pedagodzy jak i psycholodzy widzą wiele pozytywnych stron w pracy w dużej grupie uczniów. W ten sposób dzieci wiele się uczą podczas prostych ćwiczeń – odpowiedzialność, komunikatywność czy zaangażowanie to tylko początek listy. Widząc pracującą klasę nad jednym problemem, można wytypować najmocniejsze charaktery, a także zauważyć te dzieci, które boją się zabierać głos w grupie i to później z nimi indywidualne popracować nad pewnością siebie.

Praca w grupie to także nauka pracy zespołowej, podziale obowiązków i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów mając wiele możliwości. Dzieci same wybierają najlepsze z możliwych sposobów na poradzenie sobie z problemami, nabierając nowych doświadczeń. Taka nauka to także korzyść dla „słabszych” uczniów – ponieważ mogą podciągać swoje braki edukacyjne, bazując na wiedzy lepiej przygotowanych.

Indywidualność jest w cenie

Bez problemu zauważymy, że wady pracy indywidualnej to zalety pracy grupowej i odwrotnie. W przypadku nauki w cztery oczy, nauczyciel może łatwo dopasować program i ćwiczenia pod możliwości i stopień rozwoju dziecka. Taka precyzja pozwoli szybko nadrobić braki czy podnieść na wyższy poziom nie tylko materiał dydaktyczny, ale umiejętności twórcze, rozwiązywania problemów czy analityczne. Dlatego praca indywidualna jest świetnym rozwiązaniem dla dzieci, które pragną czegoś więcej niż to, co otrzymają w szkole oraz dla tych, które nie do końca radzą sobie z określonymi przedmiotami.

Jedno jest pewne i niepodważalne – każdemu dziecku należy poświęcać jak najwięcej indywidualnej opieki, aby pielęgnować wyjątkowe umiejętności i zdolności, ale nie rezygnować przy tym z pracy w grupie, która uczy przede wszystkim komunikatywności.

Ola Szymańska

 

 

Dodaj komentarz


Czytany 1719 razy