Facebook

Google Plus

Niedziela, 27 Maja 2018 | 23:10:00

piątek, 09 styczeń 2015 11:54

Najtrudniejszy język świata

Napisane przez  Ola Szymańska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czy szybkość opanowania danego języka ma związek z naturalnymi predyspozycjami samego ucznia? Po części tak, jednak nie możemy też zapominać, że jednego języka prędzej się nauczymy, gdzie z innym pójdzie nam znacznie gorzej. Potrzebne będą godziny spędzone nad podręcznikiem, powtarzanie słownictwa, nauka przypadków, czasów. Dlatego odpowiemy, który z języków jest najłatwiejszy, a który stanowi prawdziwe wyzwanie dla poliglotów.

 

Bardzo często rodzice stają przed poważnym dylematem, do nauki którego z języków obcych zachęcić dziecko, aby je później nie zniechęcić. Bardzo często wybór ten determinuje późniejszą chęć do poznawania tajników języka oraz nauki słówek. Czy stawiać wyzwania, dobierając te trudne? Może iść za modą i wybrać najpopularniejsze? A może pójść po najmniejszej linii oporu – zapisując na najłatwiejsze. Najłatwiejsze? A jakie to są?

Zacznijmy od najłatwiejszych

Czym charakteryzuje się język, który łatwo można się nauczyć? Podobne słownictwo do rodzimego? A może gramatyka, która nie stwarza żadnych problemów? Czy już wiesz jakie języki można zakwalifikować do tych „prostych”? Nie – nie jest to angielski. Podobno hiszpański i włoski są uznawane za te, których nauka jest czystą przyjemnością. Prosta gramatyka, dźwięczne wyrazy, które łatwo skojarzyć z naszym słownictwem (czy łaciną). Kolejnym na piramidzie trudności jest angielski.

Angielski otrzymał miano łatwego w nauce przede wszystkim ze względu na brak przypadków i rodzajów. Mimo, że w gramatyce występuje aż 16 czasów, to do swobodnej konwersacji wystarczy mniej niż połowa. Ponadto, osłuchanie się z językiem w piosenkach czy filmach pomaga w poprawnej wymowie słów oraz zwrotów i konstrukcji zdań.


Ciężki i toporny niemiecki

Kolejnym z języków europejskich, które nie są trudne to.. niemiecki. Co prawda nie brzmi on najłatwiej i najładniej, to jest schematyczny. Odmieniony czasownik pojawia się zawsze na początku zdania, deklinacje są rzadko stosowane, a rodzajniki i przypadki można opanować w kilka lekcji. Przechodząc do trudniejszych, nie sposób nie wspomnieć o tych z dalekich zakątków świata – chińskim i japońskim. Są one porównywalnie skomplikowane jak rosyjski czy ukraiński. Głównie ze względu na różniący się alfabet. Jednak po opanowaniu nowych znaków, można nauczyć się swobodnie kontaktować.

Przypadki, odmiany czasowników, niezliczone znaki specjalne...

Aby nie przedłużać, przejdźmy do języków, które zostały uznane przez uczących się za jedne z najtrudniejszych. Są to m.in. węgierski czy estoński, ze względu na niezliczone przypadki rzeczowników. Ale, ekstremalnym do nauczenia się jest też.. język polski. Formy gramatyczne i poprawna wymowa to nie tylko ciężki orzech do zgryzienia dla obcokrajowców, ale i dla nas samych. Codziennie popełniamy błędy, o których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Bo w jaki sposób opanować aż 7 przypadków, nieregularną odmianę czasowników, 3 rodzaje w połączeniu z trudną wymową i znakami specjalnymi? Dla przykładu posłużymy się liczebnikiem „dwa”. W angielskim sprawa jest prosta „two”, w niemieckim ”zwei”, a polskim? Dwa, dwoje, dwie, dwóch i 12 innych form.

 

Ola Szymańska

 

Dodaj komentarz


Czytany 3119 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 24 marzec 2015 12:05